دانلود آهنگ جدیدclose
دزیره
سلام ، آیا این بازدید اول شماست ؟ ثبت نام کنید یا وارد شوید

اسلایدر

دزیره
: 253
zaebos آفلاینارسال ها
26
عضویت
1 /7 /1394
محل زندگی
شیراز
سن
33
تشکر کرده
1
تشکر شده
3
دزیره
فکر می کنم یازده سال داشتم که اجازه یافتم کتاب دزیره ی پدرم را بدزدم! البته وقتی فهمید گفت:» وای به حالت اگر کثیفش کنی!» بی تردید می دانست که چنین اتفاقی رخ نخواهد داد ولی نه او و نه من حتا حدسش را هم نمی زدیم که ده سال بعد کتاب مورد علاقه اش را به امانت دهم و نتوانم باز پس گیرم!
دزیره برای من یاد آور یازده تا هفده سالگی است. نمی دانم چند بار آن کتاب را از آغاز تا پایان خواندم اما این کتاب، کتابی بود که از خواندنش لذت می بردم. برایم جالب بود ببینم این دخترک چهارده-پانزده ساله که تازه شروع به نوشتن خاطراتش کرده و دستمال درون پیراهنش می گذارد تا سینه هایش برجسته به نظر برسند چگونه در غوغای انقلاب فرانسه با ژنرالی فقیر به نام بناپارت آشنا می شود و در عشقش گرفتار می آید. خیلی دوست داشتم بفهمم چگونه این دخترک پس از این که بناپارت ترکش می گوید با ژنرالی دیگر به نام برنادت آشنا می شود و با او ازدواج می کند. از خودم می پرسیدم آیا خود او در خواب هم می دید که این ازدواج نه تنها موجب می شود او همسر یکی از سرداران بزرگ فرانسه گردد بلکه همین سردار روزی پادشاه سوئد خواهد شد و او ملکه ی آن کشورسرد، که از آن به خاطر سرمایش نفرت داشت؟!
در آن زمان برایم مهم نبود- و هنوز هم نیست- که این کتاب خانم «آن ماری سلینکو» که ترجمه ی زیبای ایرج پزشکزاد آن را خواندنی تر کرده است به دلیل این که یک رمان تاریخی است لزوما مو به مو با تاریخ همسان نیست؛ بلکه هر بار کتاب را کنار می گذاشتم چشمانم را می بستم و در فضای فرانسه و اروپای پس از انقلاب فرانسه شناور می شدم.
شنیده ام این کتاب تجدید چاپ شده است و باز شنیده ام مترجم دیگری نیز آن را به فارسی بازگردانده است؛ مهم نیست چند سال دارید، خواندن این کتاب را به همه توصیه می کنم.
جمعه 15 آبان 1394 - 10:41
ارسال پیام نقل قول تشکر گزارش


برای ارسال پاسخ ابتدا باید لوگین یا ثبت نام کنید.


اسلایدر

moisrex